Thanatosensitivity i przemysł cyfrowych pozostałości

W “Dwutygodniku” piszę o propozycji uwzględniania perspektywy umierania i śmierci w badaniach i projektowaniu interfejsów człowiek-komputer (HCI). Michael Massimi i Andrea Charise we wspominanym przeze mnie artykule o thanatosensitivity odwołują się do krytyki humanistycznej, która może być źródłem inspiracji do budowania rozwiązań informatycznych i prawnych, pozwalających jakoś pozytywnie przepracowywać śmierć użytkowników. Można jednak iść dalej – tu pojawia się już perspektywa digital after-life industry (DAI), przemysłu bazującego na cyfrowych pozostałościach osób zmarłych, które pozostawiły swoje dane i zasoby np. w mediach społecznościowych.
Wobec rodzącego się przemysłu cyfrowego umierania i wobec przemocy ślepych algorytmów odpowiedzią może być po prostu ucieczka, jakieś codzienne akty mikrooporu, małe wybory nieklikania w linki eksploatujące cierpienie i śmierć. Do tego respektowanie milczenia wobec nawet szeroko dyskutowanych zgonów. To wszystko nie wystarczy jednak, aby zablokować efekt Kafki. Jeśli zostawimy po sobie zasoby cyfrowe, kiedyś mogą zostać wykorzystane do utrzymania nas przy życiu. Oczywiście nie w dosłownym rozumieniu, jak w fantazji Dymitra Itskowa o wirtualnej nieśmiertelności, postulującej transmisję osobowości do sieci i następnie wlewanie jej do robotów. Przeżyjemy raczej jako surowiec doskonalący algorytmy i kapitał w przemyśle after-life. Na naszych zdjęciach sieci neuronowe będą trenować rozpoznawanie emocji, nasze maile pozwolą lepiej targetować reklamy, a sklepy doskonalić ofertę na bazie analizowanych na wielką skalę historii zakupów.
Zachęcam do lektury.
Grafika: fragment rysunku Thomasa Rowlandsona ze wspaniałego cyklu The dance of death (1816), Wellcome Collection.
Bibliografia
Öhman, C. & Floridi, L. Minds & Machines (2017) 27: 639. doi.org/10.1007/s11023-017-9445-2
Massimi, M., & Charise, A. (2009, April). Dying, death, and mortality: towards thanatosensitivity in HCI. In CHI'09 Extended Abstracts on Human Factors in Computing Systems (pp. 2459-2468). ACM. (link)
Przeczytaj także:
- Krytycznie o metaforach Internetu (6 kwietnia 2016)
- Badania historyczne w mediach społecznościowych (warsztat) (31 października 2017)
- Jak pisać poezję w Pythonie (i nie tylko) (3 kwietnia 2018)
- Potrzeba dorosłej historii (26 lutego 2014)
- Dmoz.org to ważne źródło w badaniach historycznego Webu (21 marca 2017)
Udostępnij na Twitterze | Udostępnij na Facebooku
Dodaj komentarz