Badania historyczne w mediach społecznościowych (warsztat)
7 grudnia, podczas Toruńskich Konfrontacji Archiwalnych, LaCH UW i Instytut Historii i Archiwistyki UMK organizuje warsztat poświęcony badaniom historycznym i archiwizacji mediów społecznościowych.
To oczywiście nie jest tak, że zasoby mediów społecznościowych są niedostępne do przetwarzania, a same platformy stanowią jakąś wyjątkowo zamkniętą przestrzeń. Przecież każdy może wykupić sobie płatne usługi monitoringu tych treści albo korzystać z aplikacji zewnętrznych, które ułatwiają przeglądanie i publikowanie tweetów, postów czy zdjęć. Sytuacja komplikuje się wtedy, kiedy zasoby te chcemy potraktować jako część dziedzictwa dokumentacyjnego (zgodnie z zaleceniem wyrażonym przez UNESCO w 2015 roku) czy wykorzystać jako źródła historyczne w badaniach. Okazuje się wtedy, że nie tylko nie mamy dostępu do pełnego zasobu (API zwraca dane historyczne w ograniczonym zakresie), ale też nie do końca jest jasne, czy mamy prawo te dane i zasoby kopiować, przetwarzać, przechowywać i republikować.
O tym wszystkim przekonamy się podczas warsztatów, podczas których – oprócz dyskusji na temat naszych praw względem zasobów mediów społecznościowych – będziemy te zasoby pozyskiwać i przetwarzać, analizując je tak, jak powinno analizować się źródła historyczne.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zgłoszenia należy wysyłać do 30 listopada na adres tkarchiwalne@gmail.com.
Przeczytaj także:
- Wprowadzenie do archiwistyki stron WWW (warsztat) (21 maja 2018)
- IndieWeb: szansa na podmiotową obecność w mediach społecznościowych (7 kwietnia 2019)
- EBIB znów o archiwizacji Webu (22 maja 2017)
- Wprowadzenie do historii cyfrowej (tekst źródłowy książki) (6 lipca 2013)
- Łatwe pozyskiwanie danych z Facebooka w R i Pythonie (14 grudnia 2017)
Udostępnij na Twitterze | Udostępnij na Facebooku